بازی بعد (جام حذفی)

پیکان
پرسپولیس

زمان برگزاری : جمعه 94/6/21 ساعت 18:40

محل برگزاری: استادیوم آزادی تهزان


تم220

عکس ووالپیپرفوتبالی

اخبار چلسی

محل لوگو شما

مشکل تاکتیکی پرسپولیس که نیاز به کمک دارد.

تاریخ : 20:39 | 23 مرداد 93
نویسنده : مروت جعفرپور


مرجع خبری باشگاه پرسپولیس: چرا دنیزلی؟ این سوال را احتمالا طرفداران تیم های رقیب پرسپولیس بارها از خودشان پرسیده اند.
اینکه چرا پیرمرد خندان ترک بدون کسب جام به چنین محبوبیتی میان پرسپولیسی ها رسیده و حتی وقتی پشت سر هم می باخته، همواره از آتش «حیا کن، رها کن» ها در امان مانده است؟ به نظر می رسید او به خوبی از رگ خواب هواداران پرسپولیس آگاه بود. بچه های دنیزلی، محکوم بودند به ارائه فوتبالی که حتی اگر منتج به نتیجه ایده آل نمی شود، بازتابنده تاریخ و فلسفه این باشگاه است. آن ها قرار نبود در هیچ شرایطی دست از حمله بکشند. مانترای شان شاید چیزی شبیه جمله فیلم چ بود که می گفت: «ننگ بر جنازه پاسداری که توی خشاب تنفگش اش هنوز فشنگ مانده باشد!».
نه فقط برای هواداران خاطره بازی که پرسپولیس دهه شصت را با جزئیات به خاطر سپرده اند، بلکه حتی برای افرادی که هیچ چیز از آن دوران به یاد ندارند، مفهومی به نام «تیم دهه شصت» تصویر ایده آل پرسپولیس را شکل می دهد. قرمزها در قامت تیمی معرفی می شوند که زمانی در همان شروع مسابقه 3 گل از حریف جلو بوده و در همه دقایق بعدی هم به جای فرورفتن به لاک دفاعی، خط آتش به سمت دروازه رقیب شکست خورده را برقرار می کرده است. خب، مقایسه داشته های پرسپولیس و سایر تیم های لیگ برتری در این سال ها و البته با توجه بیشتر به فوتبال و تاکتیک های دفاعی تازه اش، به سادگی می شود به این نتیجه رسید که تکرارِ آن مفهوم برای یک دوره طولانی در فضای فعلی فوتبال ایران نشدنی ست اما آیا ساخت تیمی که عادت رو به جلو بازی کردن را از یاد نبرد و بعد از به ثمر رساندن گل او بازیکنانش را توی محوطه جریمه جمع کند و بلد باشد موقعیت گل بسازد هم در دسته نشدنی های روزگار قرار می گیرند؟ از خاطرات دور که فاصله بگیریم، پرسپولیس همان تیمی ست که در سال های نزدیک، در یک نمایش خیره کننده 6 بار توپ را وارد دروازه الشباب کرده است. درست کمی پس از آن که در 10 دقیقه 3 بار دروازه استقلال را باز کرد. در واقع تنها تصویر نزدیک تنظیم شده روی عدسی خاطره های پرسپولیسی ها در ارتباط با فوتبال «واقعا هجومی» به دو مقطع حضور دنیزلی در این باشگاه مربوط می شود.
در پایان دومین دوره حضور دنیزلی با پرسپولیس، ژوزه سرمربی این تیم شد و دوران کابوس واری را در تهران تجربه کرد. فرگوسن مصر که تیمش بیش از حد به درخشش مهدوی کیا وابسته بود، در نیم فصل از تیم تهرانی کنار گذاشته شد. تیم او البته در هفته های آخر حضور این مربی یک پیروزی 6 تایی را برابر پیکان تجربه کرده بود که می توانست سرآغاز دگرگونی و بازگشت به مسیر پیروزی باشد اما نشد. بعد از ژوزه، یحیی شروعی طوفانی در پرسپولیس داشت، تیم او در همان مسابقه اول ملوان را 6 تایی کرد و یکی از خاطره انگیزترین دیدارهای همه این سال ها را به نمایش گذاشت. بچه های یحیی سریع ترین گل همه ادوار لیگ را نیز در شیراز به ثمر رساندند و همه را به تولد یک تیم تازه نفس و هجومی امیدوار کردند اما روزهای تنزل آن تیم خیلی سریع تر از آنچه انتظار می رفت فرارسید و آخرِ فصل، به زمانی برای وداع با گل محمدی تبدیل شد.
«مربیانی که سابقه بازی در پست های هجومی را دارند، تیم هایی هجومی می سازند». این قاعده هیچگاه در دوران مربیگری برای علی دایی صدق نکرده است. در تمام فصل های حضور او در پرسپولیس در دو مقطع مختلف، شاید تنها دیدار با مس در کرمان به دی ان ای پرسپولیسی ها نزدیک بود که در پروسه رقم خوردن نتیجه آن نیز، اتفاق  و داوری – حداقل کمی- اثربخش بودند. پرسپولیسِ دایی اساسا تیم موقعیت سازی نیست. این تیم بیشتر از آنکه طرح هایی برای استفاده از عمق و یا کناره های زمین داشته باشد، تیمی متکی به توانایی های فردی نفرات است و این افراد هستند که ماهیت بازی اش را تعیین می کنند. در تیم این مربی پاسکاری های رو به عقب و غیرریسکی زیادی نیز انجام می شود و خبری از طروات در خط حمله نیست. همانند آنچه در بازی نفت رخ داد، شخصیت تیپیکال تیم دایی بر خلاف کاراکتر خود او، جاه طلب بودن را به نمایش نمی گذارد و بعد از گل اول همواره عقب می رود تا همین دستاورد حداقلی را نیز از دست ندهد. با این همه، دایی تنها مقصر سال های بی حمله پرسپولیس نیست. تیمی که هوادرانش به خوبی می توانند همه تجربه های نمایش هجومی اش در سال های اخیر را خیلی ساده به یاد بیاورد و در این راه انگشت های یک دست هم برای شان کفایت می کند

دسته : مقاله، آنالیز تیم، | بازدید ها : بار

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

ابزار هدایت به بالای صفحه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic